Newsletter

Projekty

Opiekunki_Chcemy całego życia

Od 2022 roku pracujemy z grupą pochodzących z Ukrainy  Opiekunek osób starszych.

Grupa zawiązała się wokół Komisji Związkowej Pracownic i Pracowników Domowych.

Na początku w 2021 roku, Marta Romankiv, artystka wizualna zaprosiła do współpracy kobiety-migrantki pracujące jako opiekunki. Zainicjowała spotkania grupy i namysł nad tym, co może być tym osobom potrzebne dożycia, do lepszego funkcjonowania w rzeczywistości polskiej i w swojej pracy.

 

Przy wsparciu Joanny Mikulskiej i Doroty Ogrodzkiej a także Inicjatywy Pracowniczej i wielu innych osób eksperckich, Marta Romankiv pomogła grupie założyć Komisję związku zawodowego. Zrealizowała też wystawę opisującą cały proces pracy – koproducentem wystawy było Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, zaś artystka mogła ją zrealizować dzięki stypendium Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wystawa odbyła się w październiku 2021 roku w ówczesnej siedzibie Stowarzyszenia Pedagogów teatru przy ul. Emilii Plater 31.

 

Na początku 2022 roku grupa zaczęła pracować twórczo i poszerzać się o nowe osoby, spoza Komisji. W ramach stypendium artystycznego Doroty Ogrodzkiej oraz współpracy SPT grupa odbywała wspólne warsztaty twórcze, teatralne, dramaturgiczne i performatywne. Opiekunki wymieniały się opowieściami, wspólnie brały udział w proponowanych ćwiczeniach fizycznych, kreatywnych, na wyobraźnię. Wspólnie pracowały też wokół tematu praw pracowniczych i postulatów Komisji Związkowej.

W efekcie tej pracy powstało słuchowisko performatywne, kolaż historii i sytuacji, który jest wielogłosową opowieścią o tym,

jak jest być opiekunką, migrantką, uchodźczynią w Polsce.

Czym jest starość i jak o niej myślimy w społeczeństwie?

Jak znosić myśl o tym, że w Twoim kraju toczy się wojna i jednocześnie nie poddawać sie w codzienności?

Jak upominać sie o swoje potrzeby i prawa wobec pracodawców, gdy nie wiąże Was umowa, a terenem pracy jest prywatny dom?

Jak szukać przyjemności i źródeł siły, nadziei i wsparcia? jak dawać sobie ją nawzajem?

Te i inne pytania wybrzmiewają w słuchowisku zrealizowanym przez grupę Opiekunek, przy reżyserskim i dramaturgicznym wsparciu Doroty Ogrodzkiej i dźwiękowo-produkcyjnej pracy Magdaleny Sowul.

W 2023 roku praca była kontynuowana dzięki projektowi Nowe Relacje Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę.

Pisałyśmy piosenki, którymi uzupełniłyśmy słuchowisko performatywne.

Odbyły sie kolejne pokazy.

Zorganizowaliśmy tez więcej warsztatów: psychoedukacyjnych, prawniczych, dramaturgicznych, głosowych, ruchowych.

Zespół projektu poszerzył się: oprócz Joanny Mikulskiej, Doroty Ogrodzkiej, Magdaleny Sowul pracę rozpoczęli Iga Dzięgielewska – prowadząc warsztaty taneczne, Julia Dzichkouskaya i Tomek Krynicki – prowadząc warsztaty ze świadomości ciała i somatyki.

 

Wspólnie z grupą odbyliśmy kilka wizyt studyjnych w organizacjach zajmujących się twórczą pracą z osobami migranckimi: byłyśmy w Gdańskim Archipelagu Kultury, w hiszpańskiej organizacji La Bolina i The Greek-Sirian Youth Forum (grecko-syryjskim forum młodzieżowym).

Oprócz poszerzonego słuchowiska, piosenek i wystawy powstał też ZIN, który pod opieką Joanny Mikulskiej (warsztaty tekstowe) i Maryny Siliakovej (warsztaty kolażu) stworzyła grupa. W 2024 roku będziemy rozwijać pracę, myśląc zarówno o artystycznych, jak i społecznych jej celach.

 

SŁUCHOWISKO:

https://on.soundcloud.com/zQ8uk

 

Audycja radiowa Magazyn Filozofa Tomasza Stawiszyńskiego o naszym projekcie

https://on.soundcloud.com/TP3f2

 

ZIN

Link do ZINA

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

Emilii Plater 31

(budynek byłego Gimnazjum im. Wojska Polskiego)

Link do MAPY z LUB/LABem