EN
Newsletter

o spt

 

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
 
 
MISJA:
 

Pokazujemy, że teatr może być miejscem poznawania i komentowania współczesnego świata, okazją do wspólnego działania różnych osób i grup, do refleksji, eksperymentu, spotkania z innym, spotkania z sobą samym.

 
 
WIZJA:
 

Od 2010 roku rozwijamy w praktyce i teorii ideę pedagogiki teatru. Realizujemy autorskie projekty artystyczno-społeczne, współpracujemy z instytucjami kultury i organizacjami w całej Polsce.

 

Wymyślamy i realizujemy autorskie projekty pedagogiczno-teatralne, teatralne, performatywne. Niektóre z nich prowadzą do powstania spektaklu lub akcji performatywnej, w innych celem jest sam proces twórczy. Projektujemy i prowadzimy cykle warsztatów. Eksperymentujemy z nowymi formami. We wszystkich działaniach podążamy za naszymi wartościami, którymi są: chęć czerpania z potencjału grupy i doświadczeń konkretnych osób, z którymi pracujemy,  wiara w kompetencje uczestników, potrzeba wzmacniania i rozwijania krytycznego myślenia. Pracujemy za pomocą nowatorskich środków teatralnych i performerskich, wykorzystujemy trening fizyczny, narzędzia dramaturgiczne, pracujemy ze słowem, ciałem, głosem, energią grupy, przestrzenią, także przestrzenią publiczną, z pamięcią, wrażliwością społeczną. Pobudzamy krytyczne myślenie i zmysł obserwacji rzeczywistości.

 

Szkolimy i inspirujemy nauczycieli, aktorów, aktywistów, instruktorów teatralnych, animatorów kultury. Prowadzimy warsztaty teatralne i pedagogiczno-teatralne dla klas szkolnych, grup twórczych, dla rodzin, dzieci, młodzieży, seniorów, dla zespołów instytucji, dla teatrów.

 

Pracujemy ze społecznościami lokalnymi, bazując na uważnym i doceniającym obserwowaniu ich specyfiki i kultury i proponując teatralne formy wspólnego działania, wyrastające z lokalnego potencjału.

 

Wspieramy pedagogów teatru w całej Polsce. Zapraszamy do współpracy teatry, z którymi wspólnie projektujemy programy pedagogiczno-teatralne.

 

Piszemy o pedagogice teatru, jej wartościach i przykładach praktyk. Publikujemy teksty, występujemy na konferencjach. Inicjujemy sytuacje wymiany doświadczeń wśród pedagogów i praktyków teatru. Stwarzamy okazje do refleksji i rozmów o metodyce, ideach, narzędziach i inspiracjach, do których zapraszamy doświadczonych twórców, pedagogów teatru, teoretyków.

 

Dla nas teatr jest nie tylko estetyczną formą sztuki, ale także opowieścią o świecie i społeczeństwie, o jego napięciach, problemach, fantazjach i dążeniach

 
 
HISTORIA:

 

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru działa od 2010 roku projektując i realizując autorskie, oryginalne projekty edukacyjne, artystyczne, artystyczno-społeczne oraz mapując i wspierając rozwój edukacji teatralnej w Polsce. Zajmujemy się praktyczną pedagogiką teatralną na różne sposoby i w różnych miejscach – w szkołach, teatrach, na uczelniach, w domach kultury i przestrzeniach niezależnych. Od 2014 roku SPT ma swoją siedzibę LUB/LAB prowadzoną razem ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa na warszawskiej Pradze, w której prowadzimy działania eksperymentalne oraz teatralno – edukacyjne, do których zapraszamy mieszkańców dzielnicy i całego miasta. Zawiązujemy lokalne partnerstwa między SPT a publicznymi i niezależnymi instytucjami edukacyjnymi, artystycznymi oraz społecznymi działającymi w Warszawie. W 2016 roku byliśmy obecni i współtworzyliśmy cztery działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Pragi w partnerstwie: z Teatrem Baj (“Praska Dorożka Teatralna”, “Podwórza”), z Teatrem Powszechnym (Otwarta Ząbkowska – Pracownia Małego Teatru) oraz dwuletnie interdyscyplinarne działania Praskiej Pracowni Twórczej “Przyjęcia” tworzony przez sieć: SPT, Teatr Powszechny, Komunę Warszawa, Stowarzyszenie Sztuka Nowa. Zapraszamy również do warszawskich teatrów uczniów z województwa mazowieckiego na spektakle do których projektujemy i przeprowadzamy warsztaty teatralne w ramach programu “Kierunek teatr” finansowanego ze środków wojewody mazowieckiego.

Członkowie Stowarzyszenia Pedagogów Teatru współpracują z warszawskimi instytucjami kultury, oprócz wymienionych wyżej także z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Teatrem Studio im. St.Witkiewicza, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, TR Warszawa. W ramach tej współpracy jesteśmy odpowiedzialni za projektowanie działań dla publiczności (tworzymy m.in warsztaty do spektakli, które stanowią dla uczestników okazję do bliższego spotkania z językiem teatru), przygotowujemy autorskie akcje performatywne i spektakle, prowadzimy debaty, szkolimy i inspirujemy aktorów. Oprócz działań warszawskich Stowarzyszenie pracuje także w całej Polsce w partnerstwie z teatrami instytucjonalnymi, lokalnymi liderami i grupami twórczymi, szkołami i nauczycielami.

 

Zespół

Dorota Ogrodzka

więcej

prezeska SPT, pedagożka teatru, reżyserka, animatorka kultury, performerka, trenerka, badaczka

Sebastian Świąder

Sebastian Świąder

więcej

wiceprezes SPT, pedagog teatru, animator kultury, performer i muzyk

Magdalena Szpak

więcej

skarbniczka SPT, pedagożka teatru i menedżerka kultury

Joanna Krukowska

więcej

członkini zarządu SPT, pedagożka teatru, animatorka społeczno-kulturalna, tutorka w programie Liderzy Teatroteki Szkolnej

Karolina Pluta

więcej

członkini zarządu SPT, animatorka kultury, pedagożka teatru, performerka

Aleksandra Antoniuk

więcej

pedagożka teatru, animatorka kultury, praktyczka ruchu i techniki kontakt improwizacja

Maria Babicka

więcej

pedagożka teatru, socjolożka, tutorka w programie Liderzy Teatroteki Szkolnej

Justyna Czarnota

więcej

pedagożka teatru, kierowniczka w Dziale Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym, koordynatorka projektów kulturalnych

Tomasz Daszczuk

więcej

 

aktor, reżyser, pedagog teatru, absolwent Wydziału Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży przy Wrocławskiej PWST, aktor z dyplomem ZASP dla twórców teatrów alternatywnych

 

 

Jakub Drzastwa

więcej

animator kultury, pedagog teatru, koordynator, kurator projektów kulturalnych i teatralnych, autor scenografii i muzyki do spektakl i akcji performatywnych.

Karolina Krawczyk-Sharma

więcej

pedagożka teatru, trenerka jogi, właścicielka: Trimurti Yoga

Justyna Lipko-Konieczna

więcej

pedagożka teatru, autorka scenariuszy teatralnych, badaczka, dramaturżka.

Agata Pietrzyk-Sławińska

więcej

animatorka kultury, edukatorka, pedagożka teatru, muzealniczka

Anna Rochowska

więcej

pedagożka teatru, kierowniczka Działu Edukacji TR WARSZAWA

Justyna Sobczyk

więcej

pedagożka teatru, reżyserka, założycielka Teatru 21, w którym grają aktorzy z zespołem Downa i autyzmem

Agnieszka Szymańska

więcej

pedagożka teatru, producentka teatralna, trenerka, tutorka w programie Liderzy Teatroteki Szkolnej

Dominika Szulc

więcej

animatorka, teatrolożka, pedagożka, specjalistka ds. edukacji w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Zofia Wronka

więcej

pedagożka teatru, animatorka kultury i performerka

Anna Zalewska-Uberman

więcej

pedagożka teatru, pracuje w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Racławicka 103/1

02-634 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

LUB/LAB

Lubelska 30/32

( IV klatka, II piętro, domofon: 1)

Link do MAPY z LUB/LABem