Newsletter

Wydarzenia

Scenariusze przyszłości w nowej odsłonie!

Scenariusze Przyszłości to projekt, który rozwijamy od 2017 roku.
Projekt powstał kilka lat temu jako innowacja społeczna w ramach programu TransferHub prowadzonego przez
Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

 

W pierwszej wersji zrealizowaliśmy osiem warsztatów w szkołach średnich.
Teraz mamy dostępną krótszą wersję warsztatową na którą składają się trzy warsztaty poruszające temat pracy i pracowania.
Opowiadamy o tym w naszym najnowszym materiale video – zobaczcie.

 

 

Zapraszamy do współpracy:
🔸Jeśli pracujesz w szkole i chcesz zrealizować warsztaty dla swoich uczniów i uczennic – napisz do nas.
🔸Jeśli jesteś młoda osobą, która chce zorganizować warsztaty o pracy i pracowaniu dla siebie i swoich znajomych ze szkoły – napisz do nas.
🔸Jeśli z jakiś innych powodów uważasz, ze warto rozmawiać z młodzieżą o znaczeniu pracy w życiu – daj nam znać, pomyślmy wspólnie jak takie warsztaty zrealizować w twoim miejscu.

 

„Scenariusze przyszłości” to cykl warsztatów pedagogiczno-teatralnych, w których tematem przewodnim jest PRACA. Przygotowaliśmy je z myślą o grupach młodzieżowych: klasach, kołach zainteresowań, uczestnikach zajęć pozalekcyjnych. Naszym celem jest stworzenie młodym ludziom, którzy stoją na progu ważnych zawodowych decyzji, przestrzeni do refleksji nad miejscem pracy w ich życiu. Jakie są ich przekonania na temat pracy i skąd się one biorą? Jak sami postrzegają pracę dziś? Jakie miejsce może ona zajmować w ich życiu w przyszłości? Jakie są społeczne uwarunkowania pracy?

 

Naszym sposobem na podjęcie z młodzieżą rozmowy na temat pracy jest zaproszenie jej do działań teatralnych. Twórcze metody zachęcają do mierzenia się z własnymi pragnieniami, lękami, oczekiwaniami i sposobami myślenia o pracy, do wymiany doświadczeń i snucia wizji o różnych możliwych wariantach swojej przyszłości. Proponujemy uczestnikom i uczestniczkom podróż, w której ich dobrze utrwalone przekonania, także zaczerpnięte wprost z głównego nurtu naszej kultury (np. myślenie o pracy tylko w kategoriach sukcesu finansowego lub wiązanie jej nieodzownie z koniecznością poświęcenia pasji na rzecz znoju, wysiłku i stresu) stanowią tylko punkt wyjścia do własnych odkryć. To wszystko po to, by komunikować się z innymi, przyglądać się sobie samemu/samej, wspólnie badać otaczający świat i fantazjować na temat możliwych scenariuszy własnej przyszłości oraz przyszłości społeczeństwa. Szczególnie zaś, by poszukiwać scenariuszy alternatywnych niż te, po które sięgnąć najłatwiej, bo uporczywie podsuwane są przez kulturę, system gospodarczy, system edukacyjny, rodzinę jako sprawdzone klisze.

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

ul. Mikołaja Reja 9

(budynek Teatru Ochoty w Warszawie)

Link do MAPY z LUB/LABem