Newsletter

Wydarzenia

Muzeum wody pitnej

Woda jest podstawowym napojem człowieka od czasów starożytnych. Odgrywa decydującą rolę w diecie człowieka. Wodę pitną używamy do parzenia herbaty, kawy, płukania ust podczas mycia zębów czy wielu innych czynności życia codziennego. Choć świat mierzy się coraz częściej z suszami, a każdego roku, co 20 sekund umiera osoba z powodu braku wody pitnej, większość populacji, a także rządy wielu państw pozostają bezczynne wobec nadchodzącej katastrofy. Kiedy jedna czwarta ludzkości zmaga się z kryzysem wodnym wypływającym z naturalnych uwarunkowań, pozostała część ludzkości pogłębia stan deficytowy przez świadome lub nieświadome działania zmniejszające zasoby wody. Coraz częstsze susze i powodzie wywołane globalnym ociepleniem odcinają od źródeł wody wiele społeczności. Zmiany klimatyczne napędzane przez emisję CO2 i skażenie środowiska naturalnego powodują zamknięcie dostępu do naturalnych źródeł wody pitnej. Ostatnia butelka wody pitnej to znak ostrzegawczy, prowokacyjny sygnał, że brak dostępu do wody może dotknąć każdego mieszkańca Ziemi. Świadomie lub nie, wszyscy przyczyniamy się do zmniejszania zasobów wody. Tylko połączone wysiłki wszystkich społeczeństw, rządów i instytucji mogą zapobiec pogłębianiu się tego kryzysu.

 

Instalacja powstała w ramach działań Laboratorium Teatralno-Społecznego. Konstrukcja instalacji została wykonana z 29 kantówek sosnowych, z 400 metrów liny gumowej, jednego m.kw. sklejki drewnianej i jednej szklanej butelki z korkiem. Do montażu elementów zużyto 40 wkrętów do drewna. Elementy instalacji zostaną powtórnie użyte do przyszłych działań artystycznych, bądź warsztatowych Stowarzyszenia Pedagogów Teatru

 

Laboratorium Teatralno-Społeczne to kolektyw artystów, twórczyń, aktywistek i działaczy, pracujący na styku sztuk performatywnych i spraw społecznych. W swoich działaniach podejmują tematy gorące dla naszego społeczeństwa, badają granice społecznego doświadczenia, wyobraźni, dyskursu. LTS tworzy m.in. spektakle, których celem jest prowokowanie krytycznego myślenia, społecznej wrażliwości i wyobraźni oraz dialogu. Celem LTS jest prac na rzecz komunikacji, spotkania oraz otwartości wobec różnic.

 
➜ 3 gru 2019 o 18:00 – 13 gru 2019 o 21:00
➜ Akcja performatywna z oprowadzaniem w dniu 6 grudnia o godz. 18:00
➜ Instituto Cervantes Varsovia
 
www.facebook.com/laboratoriumteatralnospoleczne
 

_ _ _
Projekt wykonany na zlecenie Instytutu Cervantesa w Warszawie przy okazji Szczytu Klimatycznego (COP25)

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

Emilii Plater 31

(budynek byłego Gimnazjum im. Wojska Polskiego)

Link do MAPY z LUB/LABem