Newsletter

Wydarzenia

Forum Pedagogów i Pedagożek Teatru: Instytucja możliwa


 
Zbliża się druga edycja Forum Pedagogów i Pedagożek Teatru
 
☑ Widzimy się 29/30 listopada w Teatrze Ochoty
☑ Formularz zgłoszeniowy: TU
☑ Temat: Instytucja możliwa
☑ Program
 

─── Piątek 29.11.2019 | Teatr Ochoty, ul. Reja 9 ───
 
▸ 10:00 – 10:30 rejestracja uczestników i uczestniczek
▸ 10.30 – 11.00 oficjalne otwarcie forum (SPT + Teatr Ochoty)
▸ 11:00 – 11:45 #zinnejperspektywy
 

Marta Shaw (Uniwersytet Jagielloński / Slot Art Festival)
Lód na wodzie, czyli dlaczego potrzebujemy zmiany metafor w instytucjach.

 

Dorota Ogrodzka (Stowarzyszenie Pedagogów Teatru / LTS)
Solidarność – paradoksalna trampolina. Czyli jak wykonać skok ku nowemu modelowi instytucji i nie złamać nogi (przykłady polskie i niepolskie)

 
▸ 11.45 – 12.00 Przerwa
▸ 12.00 – 14.00 Warsztaty do wyboru:
 

a) Impro – instytucja możliwa: wielka improwizacja czy wielka szansa? Warsztat wykorzystujący techniki impro poprowadzi Bartosz Jurkowski improwizator związany z Klubem Komediowym

 

b) Songi rewolucyjne – pieśń, która poniesie nas na barykady instytucji. Warsztaty wykorzystujący kolektywne pisanie, komponowanie wykonywanie songu poprowadzi Alicja Brudło z zespołu Tarapaty i Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.

 

c) Eksperyment mikro-zmiany. Prowadzenie: dr Marta Shaw badaczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kuratorka Slot Art Festivalu

 
▸ 14:00 – 15:00 Przerwa obiadowa
▸ 15.00 – 16.30 Wymyślanie (nie)Możliwego. Interaktywny panel badawczy. Prowadzenie: dr Bogna Kietlińska (Uniwersytet Warszawski)
▸ 16:30 – 18:00 Podwieczorek – dyskutujemy i poznajemy się przy jedzeniu. Prowadzenie: Zofia Świąder i Jakub Drzastwa

 
─── Sobota 30.11.2019 I Teatr Ochoty, ul. Reja 9 ───
 

▸ 13:00 – 16:00 Możliwe! Warsztat sieciujący uczestników i uczestniczki forum, służący wymianie doświadczeń, pomysłów i refleksji. Podczas twórczego spotkania zastanowimy się nad tym co
jest „MOŻLIWE” – co chcemy zmienić, na co mamy wpływ. Indywidualnie bądź wspólnie zaprojektujemy małe lub duże działania i pierwsze kroki do ich realizacji. Punktem wyjścia do pracy będą potrzeby i refleksje, które zostały w nas po forum i wydarzeniach z dnia poprzedniego. Prowadzenie: Katarzyna Gawkowska- Marciniak i Joanna Krukowska – Gulik

 
─── Instytucja możliwa ───
 

Zmęczeni rzeczywistością teatrów, galerii, szkół, muzeów, centrów kultury, organizacji pozarządowych – tych niedoskonałych instytucji, w których pracujemy lub z którymi łączą nas sprawy twórcze, potrzebujemy wyobrażać sobie inne, idealne miejsca dla naszej sztuki, dla naszych projektów i programów. Utopia jest niezwykle mobilizującą perspektywą – daje motywację i energię.
 
Marzenie o niej, dodaje skrzydeł i sił, by mierzyć się z wyzwaniami codzienności. Utopia ma w sobie także polityczny potencjał – pozwala dążyć ku zmianie, jej wizja wprowadza napięcie i wyzwala dążenia. Jaka mogłaby być instytucja idealna? Taka, która nie tylko produkuje spektakle o lepszym świecie, ale i sama staje się lepszym światem dla twórców i twórczyń, pracowników i pracowniczek? Musimy zadawać sobie to pytanie, bez niego utkniemy w znanych schematach i procedurach.
 
Jednak uwodzący urok utopii ma w sobie coś podstępnego. Odrywa od realiów, przenosi nas w daleką, niewiadomą przyszłość, generuje frustrację, gdy okazuje się, że droga do spełnienia jest zbyt daleka a nasz wpływ zbyt ograniczony. Dlatego dziś, pytamy nie o instytucje idealną, a o instytucje możliwą, czyli taką, która ma szansę zaistnieć w kontekście, który znamy. Świadoma ograniczeń, nie godzi się na ich prymat. O taką, która byłaby lepsza, bardziej uczciwa, bardziej solidarna. Sprzyjająca eksperymentom, a jednocześnie dająca bezpieczeństwo, odważna i krytyczna, a przy tym wrażliwa społecznie. Jaka jeszcze powinna być i jak to zrobić?

 
O tym chcemy z Wami rozmawiać w trakcie Forum Pedagogów i Pedagożek Teatru.
 
Organizatorzy: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Teatr Ochoty
 
Partnerem wydarzenia jest: GoOut
 

 
 

_ _ _
Wydarzenie współfinansowane ze środków miasta stołecznego Warszawa w ramach projektu Centrum Lubelska 30/32.

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

Emilii Plater 31

(budynek byłego Gimnazjum im. Wojska Polskiego)

Link do MAPY z LUB/LABem