Newsletter

Projekty

ODWIEDZINY. Sąsiedzkie badania terenowe.

W grudnia 2019 jako Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, w wyniku katastrofy budowlanej straciliśmy siedzibę na warszawskiej Pradze. 

Z żalem opuszczaliśmy miejsce, gdzie przez 4 lata prowadziliśmy warsztaty, przygotowywaliśmy i pokazywaliśmy spektakle, spotykaliśmy się z sąsiadami i zaproszoną publicznością w twórczym, teatralnym, muzycznym i pełnym ruchu działaniu. 

Jednak okazało się, że czeka na nas równie dobre i fascynujące miejsce.

 

Wspólnie z Komuną Warszawą i Stowarzyszeniem Sztuka Nowa otrzymaliśmy nową siedzibę – budynek dawnej szkoły, przy ulicy Emilii Plater 31, w sąsiedztwie Mariottu i dworca Centralnego. 

Chwilę po tym, zanim zdążyliśmy się przeprowadzić rozpoczęła się jednak pandemia.

W naszym nowym miejscu zadomawialiśmy się więc powoli, bez udziału widzów, uczestniczek i gości. Większość działań od marca 2020 aż do niedawna transmitowaliśmy, nagrywaliśmy, lub prowadziliśmy w kameralnych grupach.

Latem 2020 roku, w czasie krótkiej odwilży zaprosiliśmy publiczność na koncerty, warsztaty i spektakle. Ludzie przybyli tłumnie i chętnie, zaciekawieni nowym miejscem, zafascynowani tym, jak budynek dawnej szkoły ożywa dzięki teatrowi, społecznym akcjom i współpracy trzech organizacji. 

 

Dziś, latem 2021 roku nadal nie znamy dobrze okolicy, w której pracujemy, nie znamy sąsiadów, a oni nie mieli szansy poznać nas. Publiczność, która przychodzi na nasze wydarzenia to nasi stali bywalcy lub osoby zainteresowane pedagogiką teatru i sztuką społeczną. 

Tymczasem my, jak zawsze, pragniemy pracować w lokalnym kontekście, tworzyć okazje do spotkań, twórczego działania, współbycia i wzmacniania lokalności. Ciekawi jesteśmy głosu naszych sąsiadów, chcemy się im przydawać i ich znać oraz zapraszać do współpracy. 

Chcemy zakorzenić się w centrum, otwierać drzwi na nowe osoby, także takie, które rzadko bywają w teatrze, czy na warsztatach. 

Dlatego organizujemy projekt ODWIEDZINY. SĄSIEDZKIE BADANIA TERENOWE – połączenie sztuki społecznej i badania terenu. 

Projekt ten robimy wspólnie z Instytutem Sztuk Performatywnych – nasze dwie organizacje widzą wielką potrzebę i wartość używania teatru, performansu i twórczych działań do tego, by kreować okazję do spotkań, poznawania się i współpracy dla mieszkańców miasta w różnym wieku, o różnym światopoglądzie, statusie społecznym i ekonomicznym. 

Wierzymy, że w Polsce, która jest mocno podzielona, pełna konfliktów oraz w której brakuje okazji do wychodzenia poza swoja bańkę potrzeba miejsc wielopokoleniowych spotkań, gdzie następuje wymiany myśli, potrzeb i energii. 

 

ODWIEDZINY. SĄSIEDZKIE BADANIA TERENOWE trwają od 10 sierpnia do 11 września.

W ich ramach zapraszamy na:

 

PIKNIK FINAŁOWY – 11 września od 10 do 19

 

W trakcie trwania całego projektu ponadto będziemy nagrywać film i podcast z naszymi sąsiadami i gości, którzy przyjdą do Szkoły.

Będziemy też odwiedzać ulice, skwery, podwórka, sklepiki i miejsca kultury i zapraszać do współpracy, poznawania się, odwiedzania szkoły. 

 

Odwiedziny. Sąsiedzkie badania terenowe to część międzynarodowego projektu MOVING BORDERS – w tym samym czasie 7 miast i 7 organizacji próbuje badać, w jaki sposób sztuka może się przyczynić do pokonywania granic między ludźmi, pobudzania więzi, społecznego zaufania i przeciwdziałania izolacji.

 

Więcej na FB STOWARZYSZENIE PEDAGOGÓW TEATRU

i INSTYTUT SZTUK PERFORMATYWNYCH

fot. Paweł Ogrodzki

 

Projekt współfinansowany w ramach Programu Erasmus +, Projekt:  „Zróbmy to razem ! Teatr. Społeczność. Działanie”2019-1-PL01-KA104-064789

 

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

Emilii Plater 31

(budynek byłego Gimnazjum im. Wojska Polskiego)

Link do MAPY z LUB/LABem