Newsletter

o spt

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

 

MISJA:

Pokazujemy, że teatr może być miejscem poznawania i komentowania współczesnego świata, okazją do wspólnego działania różnych osób i grup, do refleksji, eksperymentu, spotkania z innym, spotkania z sobą samym.

 

WIZJA:

Od 2010 roku rozwijamy w praktyce i teorii ideę pedagogiki teatru. Realizujemy autorskie projekty artystyczno-społeczne, współpracujemy z instytucjami kultury i organizacjami w całej Polsce.

 

Wymyślamy i realizujemy autorskie projekty pedagogiczno-teatralne, teatralne, performatywne. Niektóre z nich prowadzą do powstania spektaklu lub akcji performatywnej, w innych celem jest sam proces twórczy. Projektujemy i prowadzimy cykle warsztatów. Eksperymentujemy z nowymi formami. We wszystkich działaniach podążamy za naszymi wartościami, którymi są: chęć czerpania z potencjału grupy i doświadczeń konkretnych osób, z którymi pracujemy,  wiara w kompetencje uczestników, potrzeba wzmacniania i rozwijania krytycznego myślenia. Pracujemy za pomocą nowatorskich środków teatralnych i performerskich, wykorzystujemy trening fizyczny, narzędzia dramaturgiczne, pracujemy ze słowem, ciałem, głosem, energią grupy, przestrzenią, także przestrzenią publiczną, z pamięcią, wrażliwością społeczną. Pobudzamy krytyczne myślenie i zmysł obserwacji rzeczywistości.

 

Szkolimy i inspirujemy nauczycieli, aktorów, aktywistów, instruktorów teatralnych, animatorów kultury. Prowadzimy warsztaty teatralne i pedagogiczno-teatralne dla klas szkolnych, grup twórczych, dla rodzin, dzieci, młodzieży, seniorów, dla zespołów instytucji, dla teatrów.

 

Pracujemy ze społecznościami lokalnymi, bazując na uważnym i doceniającym obserwowaniu ich specyfiki i kultury i proponując teatralne formy wspólnego działania, wyrastające z lokalnego potencjału.

 

Wspieramy pedagogów teatru w całej Polsce. Zapraszamy do współpracy teatry, z którymi wspólnie projektujemy programy pedagogiczno-teatralne.

 

Piszemy o pedagogice teatru, jej wartościach i przykładach praktyk. Publikujemy teksty, występujemy na konferencjach. Inicjujemy sytuacje wymiany doświadczeń wśród pedagogów i praktyków teatru. Stwarzamy okazje do refleksji i rozmów o metodyce, ideach, narzędziach i inspiracjach, do których zapraszamy doświadczonych twórców, pedagogów teatru, teoretyków.

 

Dla nas teatr jest nie tylko estetyczną formą sztuki, ale także opowieścią o świecie i społeczeństwie, o jego napięciach, problemach, fantazjach i dążeniach

 

HISTORIA:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru działa od 2010 roku projektując i realizując autorskie, oryginalne projekty edukacyjne, artystyczne, artystyczno-społeczne oraz mapując i wspierając rozwój edukacji teatralnej w Polsce. Zajmujemy się praktyczną pedagogiką teatralną na różne sposoby i w różnych miejscach – w szkołach, teatrach, na uczelniach, w domach kultury i przestrzeniach niezależnych. 2014 – 2019 roku SPT posiadało swoją siedzibę – LUB/LAB prowadzoną razem ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa na warszawskiej Pradze, w której prowadziliśmy działania eksperymentalne oraz teatralno – edukacyjne, do których zapraszaliśmy mieszkańców dzielnicy i całego miasta. Zawiązujemy lokalne partnerstwa między SPT a publicznymi i niezależnymi instytucjami edukacyjnymi, artystycznymi oraz społecznymi działającymi w Warszawie. W 2016 roku byliśmy obecni i współtworzyliśmy cztery działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Pragi w partnerstwie: z Teatrem Baj (“Praska Dorożka Teatralna”, “Podwórza”), z Teatrem Powszechnym (Otwarta Ząbkowska – Pracownia Małego Teatru) oraz dwuletnie interdyscyplinarne działania Praskiej Pracowni Twórczej “Przyjęcia” tworzony przez sieć: SPT, Teatr Powszechny, Komunę Warszawa, Stowarzyszenie Sztuka Nowa. Zapraszamy również do warszawskich teatrów uczniów z województwa mazowieckiego na spektakle do których projektujemy i przeprowadzamy warsztaty teatralne w ramach programu “Kierunek teatr” finansowanego ze środków wojewody mazowieckiego.

W połowie marca otrzymaliśmy zgodę od ZGN Śródmieście na przeniesienie swojej siedziby do budynku byłego Gimnazjum im. Wojska Polskiego przy ul. Emilii Plater 31. Obecnie przeprowadzka nie jest możliwa z powodu pandemii koronawirusa.

 

Członkowie Stowarzyszenia Pedagogów Teatru współpracują z warszawskimi instytucjami kultury, oprócz wymienionych wyżej także z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Teatrem Studio im. St.Witkiewicza, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, TR Warszawa. W ramach tej współpracy jesteśmy odpowiedzialni za projektowanie działań dla publiczności (tworzymy m.in warsztaty do spektakli, które stanowią dla uczestników okazję do bliższego spotkania z językiem teatru), przygotowujemy autorskie akcje performatywne i spektakle, prowadzimy debaty, szkolimy i inspirujemy aktorów. Oprócz działań warszawskich Stowarzyszenie pracuje także w całej Polsce w partnerstwie z teatrami instytucjonalnymi, lokalnymi liderami i grupami twórczymi, szkołami i nauczycielami.

 

Zespół

Dorota Ogrodzka

więcej

prezeska SPT, pedagożka teatru, reżyserka, animatorka kultury, performerka, trenerka, badaczka

Sebastian Świąder

Sebastian Świąder

więcej

wiceprezes SPT, pedagog teatru, animator kultury, performer i muzyk

Magdalena Szpak

więcej

pedagożka teatru i menedżerka kultury

Joanna Krukowska

więcej

członkini zarządu SPT, pedagożka teatru, animatorka społeczno-kulturalna, tutorka w programie Liderzy Teatroteki Szkolnej

Karolina Pluta

więcej

Performerka, animatorka kultury, pedagożka teatru, członkini zarządu SPT

Aleksandra Antoniuk

więcej

pedagożka teatru, animatorka kultury, praktyczka ruchu i techniki kontakt improwizacja

Maria Babicka

więcej

pedagożka teatru, socjolożka, tutorka w programie Liderzy Teatroteki Szkolnej

Justyna Czarnota

więcej

pedagożka teatru, kierowniczka w Dziale Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym, koordynatorka projektów kulturalnych

Tomasz Daszczuk

więcej

aktor, reżyser, pedagog teatru, absolwent Wydziału Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży przy Wrocławskiej PWST, aktor z dyplomem ZASP dla twórców teatrów alternatywnych

Jakub Drzastwa

więcej

animator kultury, pedagog teatru, koordynator, kurator projektów kulturalnych i teatralnych, autor scenografii i muzyki do spektakl i akcji performatywnych.

Karolina Krawczyk-Sharma

więcej

pedagożka teatru, trenerka jogi, właścicielka: Trimurti Yoga

Justyna Lipko-Konieczna

więcej

pedagożka teatru, autorka scenariuszy teatralnych, badaczka, dramaturżka.

Agata Pietrzyk-Sławińska

więcej

animatorka kultury, edukatorka, pedagożka teatru, muzealniczka

Anna Rochowska

więcej

pedagożka teatru, kierowniczka Działu Edukacji TR WARSZAWA

Justyna Sobczyk

więcej

pedagożka teatru, reżyserka, założycielka Teatru 21, w którym grają aktorzy z zespołem Downa i autyzmem

Agnieszka Szymańska

więcej

pedagożka teatru, producentka teatralna, trenerka, tutorka w programie Liderzy Teatroteki Szkolnej

Dominika Szulc

więcej

animatorka, teatrolożka, pedagożka, specjalistka ds. edukacji w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Zofia Wronka

więcej

pedagożka teatru, animatorka kultury i performerka

Anna Zalewska-Uberman

więcej

pedagożka teatru, pracuje w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Paulina Andruczyk

więcej

animatorka kultury, pedagożka teatru. Współpracowała m.in. z: Bielańskim Ośrodkiem Kultury, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego

Wiktoria Rutkowska

więcej

pedagożka, animatorka, artystka-plastyczka, trenerka FamilyLab, członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, absolwentka edukacji artystycznej pedagogiki wczesnoszkolnej

Iga Dzięgielewska

więcej

Performerka, animatorka kultury, pedagożka teatru, członkini i producentka kolektywu Laboratorium Teatralno – Społeczne.  W Stowarzyszeniu Pedagogów Teatru współtworzy warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych wykorzystując narzędzia performatywne, ruchowe, teatralne. Performans traktuje jako przestrzeń do badania rzeczywistości w celu tworzenia twórczych działań, będących zaproszeniem dla ludzi do doświadczenia otoczenia i siebie.

Alicja Brudło

więcej

Artystka teatralna i performance, wokalistka, menedżerka i animatorka kultury. Współtworzy zespół Animacji Kultury w Bemowskim Centrum Kultury oraz prowadzi grupę teatralną w ramach Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty. Członkini zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW, stypendystka na wydziale teatrologii Freie Universität w Berlinie. Uczestniczka Szkoły Pedagogów Teatru oraz Innej Szkoły Teatralnej Teatru Węgajty, ukończyła Akademię Teatru Alternatywnego i Dramową Akademię Wolontariacką. Członkini Kolektywu Polka i zespołu muzycznego Tarapaty, związana z Teatrem Ochoty i Teatrem Soho. Wieloletnia współtwórczyni Teatru Paragraf-2 oraz Performerii Warszawa. Artystycznie i pedagogicznie działa na scenie i w przestrzeni publicznej, łącząc doświadczenie miejsca oraz historii z narzędziami teatralnymi i sztuką współczesną.

fot. Mikołaj Starzyński

Yuliya Dzichkouskaya

więcej

Performerka, współtworzy  Laboratorium Teatralno Społeczne (LTS), członkini Stowarzyszenia  Pedagogów i Pedagożek Teatru, współzałożycielka kolektywu performatywnego SzurSure specjalizującego się w działaniach site-specific.Od 2019 współtworzy kolektyw Bliskość w Ruchu. Prowadzi warsztaty dla rodziców i dzieci. Od 2017 uczestniczy w projekcie Oddaj Ciężar. Od 7 lat zajmuje się improwizacją ruchową. Czerpie z improwizacji, partneringu, kontakt improwizacji, technik świadomościowych, tańca współczesnego. Skończyła kurs choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w 2018. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w 2019.

Tomek Jagusztyn-Krynicki

więcej

Performer własnych marzeń, odnajdujący przyjemności w przeżywaniu.

Syntetyzuje idee indywidualizmu i osobistej ścieżki z kolektywną pracą twórczą.

Jego eksploracje twórcze obejmują głównie sceniczne sztuki performatywne – odnajduje się najlepiej na styku improwizacji, teatru i tańca.

W 2020 roku zaczął intensywnie eksplorować możliwości prowadzenia procesów twórczych on-line.

Współtwórca Laboratorium Teatralno-Społecznego, kolektywu performatywnego SzurSure i grupy performatywnej Chłopaki.

Na co dzień członek Stowarzyszenia Pedagogów i Pedagożek Teatru, Stowarzyszenia Kooperatywa Spożywcza Dobrze, pracuje w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca prowadzonej przez Arts Station Foundation w Poznaniu.

Wojciech Stępień

więcej

Performer, aktor, improwizator. Pasjonuje go łączenie różnych form ekspresji scenicznej – aktorstwo dramatyczne, teatr fizyczny oraz taniec. Szczególną rolę w jego poszukiwaniach artystycznych pełni improwizacja ruchowa i teatralna oraz eksplorowanie granicy między tym co realne, a tym co sceniczne.

Katarzyna Pawlak

więcej

Performerka, improwizatorka, choreografka, entuzjastka działań site-specific oraz sztuki społecznie zaangażowanej; współzałożycielka i performerka kolektywu artystycznego SzurSure oraz kolektywu Laboratorium Społeczno-Teatralnego przy Stowarzyszeniu Pedagogów Teatru.

Małgorzata Skoczelas

więcej

Tańczy, performuje, improwizuje, czerpie ze świadomościowych technik pracy z ciałem, z pedagogiki teatru i ze swoich dzieci. Dzięki połączeniu odległych dziedzin (prawo, teatr, języki obce) udowadnia, że można być kreatywnym w każdej przestrzeni a umiejętności i narzędzia zdobyte w jednej z nich doskonale się nadają dowykorzystania w drugiej. Brała udział w projektach teatralnych i tanecznych w Polsce i za granicą.

Tomasz Gromadka

więcej

Animator kultury, poeta, dramatopisarz, performer. Członek Grupy Performatywnej Chłopaki i Autonomicznej Przestrzeni Edukacyjnej. Związany ze Stołem Powszechnym w Warszawie. Współtwórca Fundacji Strefa WolnoSłowa. Publikował w „Dialogu”, „Wakacie”, „Dwutygodniku”, „Wizjach”.

Natalia Leszczyńska

więcej

Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Centrum Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. Obecnie studiuje muzykoterapię na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.  Jako pedagożka teatru współpracuje m. in z Warszawską Operą Kameralną,  Instytutem Teatralnym, Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru, Fundacją Ogrody Muzyczne. Prowadzi warsztaty dla uczniów i nauczycieli.

Jej scenariusze lekcji znaleźć można w Teatrotece Szkolnej. Autorka muzyki do spektakli „Minutka” oraz „Instrukcja obsługi”, wokalistka w projekcie Bardzo Duży Dom, aktorka w spektaklu „Kuracjuszki”. W ramach Laboratorium Opowieści „I co było dalej” opowiada historie używając, słowa, ruchu, obiektów i muzyki. Stypendystka Ministra Kultury i dziedzictwa narodowego w zakresie edukacji kulturalnej.

Graszka Kopeć

więcej

Etykietuję się m.in. jako twórczyni, aktorka, czy pedagożka teatru. Jestem absolwentką wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracowałam z TR Warszawa, Teatrem Narodowym oraz Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Tworzę i prowadzę warsztaty z dziećmi, dorosłymi i bardzo dorosłymi. W autorskich projektach, m.in. w wideo artach lubię pytać o tożsamość i przynależność. Staram się mieć otwarte oczy. Szukając możliwości wypowiedzi korzystam z różnych mediów i technik. Największą nadzieję dla człowieka widzę we współpracy i solidarności.

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

ul. Mikołaja Reja 9

(budynek Teatru Ochoty w Warszawie)

Link do MAPY z LUB/LABem