Newsletter

Projekty

Teatr. CTRL+V

Projekt Teatr. CTRL+V to oferta dla młodzieży w wieku gimnazjalnym oraz licealnym i dla pracujących z nimi pedagogów. Zabraliśmy młodych ludzi z małych miejscowości (do 20 tys. mieszkańców),w których nie ma placówek teatralnych na spektakle do najbliższych teatrów. Odwiedziliśmy młodzież w ich miejscach zamieszkania, przeprowadzając warsztat przygotowujący do obejrzenia spektaklu lub warsztat pospektaklowy, związany z tematyką lub estetyką danego przedstawienia. Zamiast wykładów lub lekcji teatralnych, projekt wykorzystuje działania praktyczne z młodym widzem, oparte na języku żywego teatru, aktywizujące uczestników. Warsztaty poruszają kwestie pozostające w kręgu zainteresowań młodych ludzi oraz traktują ich pasje, język oraz bliskie im media jako punkt wyjścia do działań artystycznych. Przeniesienie działań z obszaru teatru do środowiska, w którym młodzi ludzie funkcjonują na co dzień, daje możliwość odmitologizowania sztuki teatralnej jako elitarnej rozrywki dla dorosłych i pokazuje, że teatr podejmuje tematy bliskie młodym ludziom.

 

Podczas każdorazowej sesji warsztatowej dla nauczycieli zorganizowaliśmy Ostry Dyżur Teatralny, czyli warsztat, podczas którego chętni pedagodzy mogli zapoznać się z podstawami aktywnego języka teatralnego i metod pedagogiki teatralnej, które mogą wykorzystać w pracy z młodzieżą. Projekt jest efektem współpracy SPT z nauczycielami poznanymi podczas Warszawskiego Obozu Teatralnego – warsztatowego tygodnia teatralnego zorganizowanego w 2009 roku w ramach festiwalu Warszawskie Spotkania Teatralne.

 

Projekt Teatr. CTRL+V wyrasta z chęci zaszczepienia (odwołując się do tytułu projektu: „wklejenia”) młodym ludziom potrzeby uczestnictwa w kulturze przy udziale nowoczesnych metod z obszaru pedagogiki teatralnej. Projekt Teatr. CTRL+V zrywa z tradycją lekturową, dając szansę na doświadczenie teatru nie jako świątyni sztuki, w której deklamowane jest słowo, lecz jako obszaru działań wykraczających poza tylko odgrywanie tekstu na scenie.

 

Wideo

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

ul. Mikołaja Reja 9

(budynek Teatru Ochoty w Warszawie)

Link do MAPY z LUB/LABem