Szkoła Pracowni Małego Teatru to projekt pedagogiczno-teatralny skierowany do animatorów, pedagożek, socjologów, psychologów, antropologów, reżyserów, aktorów, aktywistek lokalnych pracujących ze społecznością w przestrzeniach podwórek, miejskich placów, osiedli.
W 2020 Szkoła obejmuje działania zarówno dla wyżej wymienionej grupy oraz dla samych mieszkańców.
Szkoła jest okazją do dzielenia się i rozszerzenia doświadczenia zebranego podczas długofalowej pracy Stowarzyszenia Pedagogów Teatru (SPT) w ramach Pracowni Małego Teatru – projektu realizowanego w przestrzeni podwórek warszawskiej Pragi, skierowanego do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich rodziców.
Jego działania oparte są na zastosowaniu formy teatru przenośnego, który wychodzi do swoich widzów i w procesie spotkań, zaprasza ich do bycia twórcami sytuacji teatralnych. Podstawowym narzędziem pracy Pracowni Małego Teatru jest zaprojektowany na potrzeby projektu teatralny wóz.
Szkoła Pracowni Małego Teatru to platforma wymiany doświadczeń, której celem jest poszukiwanie i promowanie nowych metod pracy artystyczno-pedagogicznej. Edycja 2020 obudowana jest warsztatami otwartymi on-line oraz panelem on-line dla osób zainteresowanych działaniem o podobnym charakterze (w tym praktyków i znanych artystów oraz edukatorów posiadających już doświadczenie w zakresie mobilnej pracy ze społecznościami lokalnymi).
Warsztaty otwarte on-line
Cykl spotkań warsztatowych wokół idei, tematów, inspiracji, z których czerpiemy pomysły do pracy pedagogiczno-teatralnej na podwórkach. Otwarte warsztaty prowadzone są on-line przez specjalistów danej dziedziny (np. psycholog, reżyser, choreografka, animator sąsiedzki, streetworker etc.) oraz pedagogów/pedagożki teatru.
Warsztaty przeznaczone są dla studentów, nauczycieli, instruktorów, pracowników domów kultury, teatrów, przedstawicieli rad osiedli, wspólnot mieszkaniowych, animatorów i pedagogów oraz wszystkich osób zawodowo działających w terenie.
W ten sposób nie tylko dzielimy się wiedzą i poddajemy ją refleksji, ale zwiększamy także kompetencje kadr kultury.
Warsztaty pełnią funkcję kompleksowych szkoleń dla osób, które chciałyby pogłębić swoje dotychczasowe działania w terenie o język pedagogiki teatru.
Kultura na podwórku| Od czego zacząć?”
„Jesteś OK – taki, jaki jesteś!” | O komunikacji z dziećmi”
„Reżyseria ulotnych działań | W poszukiwaniu finisażu podwórkowych projektów społeczno-artystycznych”
„Mówić o projekcie”
PANEL ONLINE / Kultura na podwórku – możliwości i wyzwania
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”
Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
Argentyńska 5a/10,
03-952 Warszawa
tel. 669 254 225
pedagodzyteatru@gmail.com
NIP 521 358 2589
numer KRS 0000355169
regon 142611162
konto BZ BWK S.A
98 1090 1694 0000 0001 1493 6705
SIEDZIBA SPT:
ul. Mikołaja Reja 9
(budynek Teatru Ochoty w Warszawie)