Pracownia Małego Teatru swoją pilotażową edycję rozpoczęła na przełomie 2016/2017, czerpiąc z akcji i spotkań sąsiedzkich prowadzonych przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru na Pradze od września 2015 r. (m.in. w ramach festiwalu “Otwarta Ząbkowska”). Projekt skupił pedagogów teatru, artystów, animatorów i edukatorów wokół idei wypracowania mobilnego narzędzia, które umożliwi bezpośrednie dotarcie do sąsiadów. Podczas spotkań warsztatowych powstała nowa forma mobilnego laboratorium teatralnego inspirowanego tradycją teatru obwoźnego, japońskim teatrem ilustracji Kamishibai oraz Mobilną Szkołą – narzędziem pracy streetworkerów działających na terenie Pragi Północ. Skonstruowany został wóz teatralny – unikatowy rower cargo, będący obiektem łączącym spotkane na podwórkach dzieci z pedagogami teatru. Jego poszczególne elementy (skrzynie, zapadnie, klapki) oraz wyposażenie zaprojektowane zostały do jak największego pobudzenia kreatywności. Działanie z ukrytymi w wozie prostymi materiałami, takimi jak sznurek, tkaniny papier, slajdy, mapa czy pudełka, pozwala uczestnikom przeobrażać z pozoru zwyczajną przestrzeń w scenografię do wspólnych działań. W efekcie, w sytuacji swobodnej zabawy, powstają niepowtarzalne opowieści, mini-performanse oraz za każdym razem oryginalne konstrukcje. Podstawową zasadą jest swoboda twórcza, pozwalająca doceniać i wzmacniać spontaniczne pomysły dzieci,
a z czasem znajdować sposoby na ich teatralne “użycie”.
Pracownia Małego Teatru to laboratorium, w którym dzieci mogą eksperymentować i stawać się artystami, a dorośli mają możliwość obserwacji i uczestnictwa w procesie. Dzieci poprzez zabawę poznają na nowo takie obszary teatru, jak: opowieść, gest, gra, koncept, kompozycja i odkrywają teatr w codziennych, performatywnych sytuacjach.
W ramach projektu w 2020 roku pedagodzy nadal regularnie odwiedzają wybrane podwórka warszawskiej Pragi, prowadząc cykle działań z elementami Małego Teatru, bądź całym wozem teatralnym. Rozwój Pracowni skłonił nas do rozwinięcia w.w działań o Szkołę, dzięki której możliwa staje się platforma wymiany dobrych praktyk i refleksji z szerokim gronem osób zainteresowanych tego typu pracą ze środowiskami lokalnymi.
W ramach Pracowni Małego Teatru 2020 została uruchomiona Szkoła Pracowni Małego Teatru.
Szkoła PMT jest platformą wymiany doświadczeń, której celem jest poszukiwanie i promowanie nowych metod pracy artystyczno-pedagogicznej.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”
Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
Argentyńska 5a/10,
03-952 Warszawa
tel. 669 254 225
pedagodzyteatru@gmail.com
NIP 521 358 2589
numer KRS 0000355169
regon 142611162
konto BZ BWK S.A
98 1090 1694 0000 0001 1493 6705
SIEDZIBA SPT:
ul. Mikołaja Reja 9
(budynek Teatru Ochoty w Warszawie)