KURACJUSZKI to teatralny projekt artystyczno-badawczy Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Punktem wyjścia jest historia obozu internowania dla kobiet w Gołdapi w roku 1982.
W styczniu 1982 roku pierwszy transport kobiet – zaangażowanych działaczek „Solidarności”, aktywistek społecznych – trafił do obozu odosobnienia zorganizowanego w Ośrodku Wczasowym Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji w Gołdapi. Wiezione w tzw. „sukach”, ściśnięte i wychłodzone, bez możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, bez wiedzy o tym, co się z nimi stanie, ani kiedy wrócą do swoich domów, za to w poczuciu upokorzenia, poddane presji i przemocy zarówno fizycznej, jak i symbolicznej odbywały nagłą, nieplanowaną podróż w nieznanym kierunku.
Wywłaszczone nie tylko ze swojej publicznej roli, ale też w pewnym sensie ze swoich ciał i tożsamości, z poczucia sprawstwa oraz możliwości decydowania o codzienności, umieszczone zostały w kuriozalnym obozie przypominającym po części sanatorium, po części ogród zoologiczny z okazami egzotycznych zwierząt, w końcu zaś: więzienie polityczne. Przez kolejne tygodnie i miesiące internowane poddawane były swoistej „kuracji”, której niezbędność orzeczona została przez władzę, w opresyjnym, a zarazem protekcjonalnym geście. Nadzór i karcenie – by przywołać kluczowe dla Michela Foucaulta kategorie – miały iść w parze z wyrafinowanymi próbami represjonowania i wychowywania działaczek. Główną strategią stosowaną wobec internowanych było przekierowanie ich uwagi na ekskluzywne wygody, w oparciu o które zostało zorganizowane codzienne życie w Gołdapi, a także redukowanie ich tożsamości do wzorców stereotypowo wiązanych z kobiecością.
W pogłębionym procesie twórczym interdyscyplinarny zespół złożony z realizatorek-artystek oraz trzynastu performerem-aktywistek wspólnie bada historię gołdapskiej społeczności i szuka języka reprezentacji, adekwatnego do opowiedzenia o swoim spotkaniu z tą historią.
W toku wspólnych dyskusji, improwizacji, kwerendy, prac dramaturgicznych a także spotkania z byłymi internowanymi przygotowują czytanie/działanie performatywne, w którym przedstawią swoją opowieść o oporze, aktywizmie, tworzeniu społeczności, walce.
Bilety dostępne na stronie GoOUT 🙂
TWÓRCY / TWÓRCZYNIE :
Reżyseria i dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna i Dorota Ogrodzka
Ruch: Justyna Wielgus
Przestrzeń: Kuba Drzastwa
Muzyka: Magdalena Sowul
Materiały reporterski/blog: Dorota Borodaj
Przygotowanie do prowadzenia wywiadów: Justyna Dąbrowska
Fotosy: Alicja Szulc
Produkcja: Karolina Pluta, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
Obsada: Anna Sadowska, Alicja Brudło, Helena Urbańska, Katarzyna Cygler, Grażyna Kopeć, Izabela Gawęcka, Paulina Jędrzejewska, Barbara Poniatowska, Natalia Leszczyńska.
Więcej o projekcie:
↪ www.kuracjuszki.pl
_ _ _
Wydarzenie jest finansowane ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu Teatr Społeczny w Warszawie 2020.
Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
Argentyńska 5a/10,
03-952 Warszawa
tel. 669 254 225
pedagodzyteatru@gmail.com
NIP 521 358 2589
numer KRS 0000355169
regon 142611162
konto BZ BWK S.A
98 1090 1694 0000 0001 1493 6705
SIEDZIBA SPT:
ul. Mikołaja Reja 9
(budynek Teatru Ochoty w Warszawie)