Newsletter

Projekty

Ja jestem ja

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru było producentem i partnerem merytorycznym Teatru 21 w realizacji spektaklu Ja jestem ja oraz programu działań towarzyszących.

Aktorzy spektaklu „Ja jestem ja” to ekipa Teatru 21, czyli osoby z zespołem Downa  i autyzmem. Do tej pory przedstawienia Teatru kierowane były raczej do młodzieży i widzów dorosłych. Projekt „Ja jestem ja” został zainspirowany dwoma tekstami. Pierwsza książka to Moje niemoje Liliany Bardijewskiej, druga – to jeszcze nie przetłumaczona na język polski książka Miry Lobe Das kleine ich bin ich („To małe ja to ja”). Obie pozycje dotyczą aspektu inności i skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym. Spektakl daje pretekst do zastanowienia się nad mechanizmem inności, z którym mają okazję zetknąć się dzieci już w wieku przedszkolnym. Bohaterem naszych działań nie miał być ktoś niepełnosprawny, ale ktoś inny od nas. W obu książkach bohaterami historii są zwierzęta i stworzenie do nikogo niepodobne. Jego pojawienie się prowokuje zwierzęta do różnych zachowań wobec niego, najczęściej niestety są to relacje pełne niepewności, strachu, obawy, oceny i agresji …i z drugiej strony pokazany jest „inny” jako ten, który nieustannie szuka otwartości i akceptacji.

Projekt „Ja jestem ja” obejmował szereg działań skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich wychowawców. Składał się z dwóch części: spektaklu i warsztatów dla najmłodszych widzów oraz cyklu warsztatowego dla wychowawców przedszkolnych. Włączenie do projektu wychowawców przedszkolnych miało być  szansą na pokazanie, w jaki sposób pracować twórczo z małymi dziećmi, odchodząc od stereotypowych form. Doświadczeni członkowie Stowarzyszenia Pedagogów Teatru dzielili się z osobami pracującymi w przedszkolach i realizującymi spektakle teatralne z dziećmi metodami i filozofią pedagogiki teatru i zabawy. Cykl warsztatów przeznaczony dla pedagogów przedszkolnych miał ich zainspirować do twórczej zabawy ze swoimi podopiecznymi, otworzyć na działania z obszaru żywego języka teatru i jednocześnie zachęcić do podejmowania tematów związanych z przełamywaniem stereotypów.

 
Kręcę się w tą, kręcę się w tę,

Kręcę się w tą, kręcę się w tę,

Kim jestem, bardzo dowiedzieć się chcę.
 

Projekt „Ja jestem ja” obejmuje szereg działań skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich wychowawców. Składa się z dwóch części: spektaklu z niepełnosprawnymi aktorami przeznaczonego dla widzów w wieku przedszkolnym, któremu towarzyszą warsztaty dla najmłodszych widzów oraz cyklu warsztatowego dla wychowawców przedszkolnych.

Aktorzy spektaklu „Ja jestem ja” to ekipa Teatru 21, czyli osoby z zespołem Downa  i autyzmem. Do tej pory przedstawienia Teatru kierowane były raczej do młodzieży i widzów dorosłych. Każdy spektakl, który powstał do tej pory w Teatrze 21, dotyczył ważnego dla aktorów  problemu: miłości („Orfeusz i Eurydyka= Wielka Niespełniona Miłość, 2005 r.), idealnego miejsca na ziemi (Lot nad Panamą, 2006/07r.), autyzmu (Alicja, 2008/09 r), obecności w przestrzeni miejskiej i społecznej (Miasto. Manifest, 2010) czy też własnej tożsamości (Portret, listopad 2010).

Projekt „Ja jestem ja” został zainspirowany dwoma tekstami. Pierwsza książka to Moje niemoje Liliany Bardijewskiej, druga – to jeszcze nie przetłumaczona na język polski książka Miry Lobe Das kleine ich bin ich („To małe ja to ja”). Obie pozycje dotyczą aspektu inności i skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym. Spektakl daje pretekst do zastanowienia się nad mechanizmem inności, z którym mają okazję zetknąć się dzieci już w wieku przedszkolnym. Dlatego po każdym spektaklu odbędzie się krótki warsztat, który pozwoli dzieciom na oswajanie się z tematem wyróżniania się, nieprzystosowania, po prostu – bycia innym. Spektakl będzie pokazywany w listopadzie i grudniu 2011 r w Teatrze Baj i w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Bohaterem naszych działań nie ma być ktoś niepełnosprawny, ale ktoś inny od nas. W obu książkach bohaterami historii są zwierzęta i stworzenie do nikogo niepodobne. Jego pojawienie się prowokuje zwierzęta do różnych zachowań wobec niego, najczęściej niestety są to relacje pełne niepewności, strachu, obawy, oceny i agresji …i z drugiej strony pokazany jest „inny” jako ten, który nieustannie szuka otwartości i akceptacji.

 

Włączenie do projektu wychowawców przedszkolnych jest szansą na pokazanie, w jaki sposób pracować twórczo z małymi dziećmi, odchodząc od stereotypowych akademii. Doświadczenia członków Stowarzyszenia Pedagogów Teatru z edukacją wczesnoszkolną w obszarze teatru pokazują, że osobom pracującym w przedszkolach i realizującym spektakle teatralne z dziećmi brakuje narzędzi i metod  związanych z pedagogiką teatru i zabawy. Cykl warsztatów przeznaczony dla pedagogów przedszkolnych ma ich zainspirować do twórczej zabawy ze swoimi podopiecznymi, otworzyć na działania z obszaru żywego języka teatru.

Prowadzenie: Tomasz Daszczuk, Sebastian Świąder

 

www.teatr21.pl

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

ul. Mikołaja Reja 9

(budynek Teatru Ochoty w Warszawie)

Link do MAPY z LUB/LABem