Stowarzyszenie Pedagogów i Pedagożek Teatru zaprasza na Forum Kultura Zgody – warsztaty i prezentacje na temat sposobów tworzenia kultury w zdrowych, zgodnych i sprzyjających warunkach uwzględniających potrzeby i wyzwania osób zaangażowanych w pracę. Podczas spotkania podzielimy się wnioskami i inspiracjami z realizowanego przez nas w tym roku projektu Consent w kulturze – narzędzia do budowania zgody.
Łączymy siły z Teatrem Ochoty, zapraszamy na wydarzenie, które będzie towarzyszyło gali wręczenia nagrody im. Haliny Machulskiej.
O warsztatach:
Konsent, jak cebula, niejedną ma warstwę. Podczas tego warsztatu będziemy przyglądać się warstwom konsensualności w codziennych międzyludzkich interakcjach, eksplorować ich powiązania, korzyści i ryzyka, które ze sobą niosą oraz ćwiczyć świadome wybieranie warstwy konsentu, która najbardziej przyczynia się do naszego dobrostanu. W tym celu skorzystamy z filozofii Koła Zgody, użyjemy narzędzi myślenia krytycznego i systemowego i ucieleśnimy doświadczenie zgody. Z pomocą tych narzędzi, poszukamy odpowiedzi na pytanie „jak praktykować kulturę zgody w życiu codziennym i obierać tę cebulę tak, by nie płakać z bezsilności”.
Przyjdź jeżeli:
· szukasz sposobów na przekładanie teorii zgody na praktykę w życiu codziennym
· chcesz lepiej zrozumieć dlaczego to przekładanie często idzie jak po grudzie i jak sobie z tym radzić
· zależy ci na budowaniu wspólnot opartych na kulturze zgody
· starasz się budować świat oparty na konsencie, trosce i poczuciu bezpieczeństwa i realizując ten plan, regularnie doświadczasz bezsilności i wypalenia
Warsztat trwa 2 godziny zegarowe i zawiera elementy edukacyjne, doświadczeniowe oraz przestrzeń do dyskusji.
Kto prowadzi?
Agnieszka Szeżyńska – trenerka seksualności dla dorosłych, edukatorka konsentu na ścieżce certyfikacji w modelu Koła Zgody, językoznawczyni, trenerka myślenia krytycznego i systemowego. Prowadzi warsztaty i sesje pracy z ciałem, pomagając osobom klienckim budować życia cielesne i relacje oparte na fundamentach konsentu, troski i poczucia bezpieczeństwa. W swojej pracy łączy wątki indywidualnej sprawczości z wyzwaniami funkcjonowania w systemach wymuszających cielesne posłuszeństwo.
Pomaga osobom edukującym i facylitującym procesy rozwojowe oraz instytucjom nazywać wyzwania powstające na przecięciu konsensualności i hierarchii, sprawować władzę w sposób świadomy swojego przywileju oraz tworzyć systemy, które uczą się i aktywnie dbają o dobrostan obecnych w nich osób, ich prawo do samostanowienia i wolności od systemowej przemocy.
Autorka książek z serii „Warsztaty intymności”. Współtworzy Instytut Pozytywnej Seksualności w Warszawie.