Newsletter

Wydarzenia

Empatia. Maszyna do zadawania pytań / 20 i 21.07, g. 20.00 / SZKOŁA, E. Plater 31

reżyseria: Dorota Ogrodzka & zespół

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru (grupa Laboratorium Teatralno-Społeczne)

 

W 2006 roku Barack Obama wygłasza słynne przemówienie, w którym zachęca swoich współobywateli do ćwiczenia się w empatii. Jego motywujący, jasny głos sprawia, że przemowa brzmi jak orędzie nadziei. Wszyscy możemy być lepsi. Wszyscy możemy przyczyniać się do budowania wspólnoty ludzkiej ponad podziałami, bardziej skonsolidowanego i solidarnego społeczeństwa – zachęca amerykański prezydent. Laboratorium Teatralno-Społeczne podchwytuje ów profetyczny ton i postanawia otworzyć Międzynarodowy Instytut Empatii, w którym oferuje „małe ćwiczenia” – najlepszy sposób, by w codzienności trenować u siebie pożądane nawyki współczucia, otwartości i akceptacji. Jednak w toku ćwiczeń okazuje się, że ta radosna nowina empatycznej ewangelii ma swoje ciemne strony, ma także swoje granice. Wspólnie z widzami tropimy więc nieoczywistości empatycznych postaw balansując pomiędzy ironią a nadzieją, kpiną a ekstazą wspólnotowego doświadczenia.

 

 

Empatia to spektakl, który zawiera w sobie wielką nadzieję i zarazem wielkie rozczarowanie. Próbując wczuć się w sytuację tych, których uznajemy za najbardziej „dziwnych”, „innych”, „dalekich nam” odkrywamy, jak bardzo czuli i łagodni potrafimy być, a zarazem, w tym samym niemal momencie jak bardzo nie chce nam się, nie umiemy i po prostu nie jesteśmy w stanie spojrzeć na świat oczami kogoś, kto wyznaje inne wartości lub żyje w odmienny sposób. Spektakl składa się z historii-paradoksów, ułożonych w dramaturgiczną całość przez zespół. To opowieści w których my sami natykaliśmy się na granice własnej empatii i dobra. Kontekstem spektaklu jest szereg publicznych zdarzeń i konfliktów: napięcia na tle kryzysu uchodźczego, polityczna polaryzacja kraju, ataki na teatry publiczne ale też osobiste, egzystencjalne sytuacje poszczególnych członków zespołu.

 

 

scenografia: Kuba Drzastwa
muzyka: Sebastian Świąder i Kuba Drzastwa
zespół: Yuliya Dzichkouskaya, Iga Dzięgielewska, Tomasz Jagusztyn-Krynicki (Tomek J Krynicki), Radek Kaliski, Dorota Ogrodzka, Katarzyna Pawlak, Karolina Pluta, Nadia Szypilow, Małgorzata Skoczylas.

Obsługa techniczna: Tomasz Grabowski

 

 

Bilety dostępne na GoOUT (z kodem EMAPIA2020 – 40%)

 

 

TEATR SPOŁECZNY
Jednym z wyzwań pedagogiki teatru jest zmiana społeczna, która może dokonać się przez realizację projektów, dla których punktem wyjścia są aktualne sprawy społeczne. Źródłem pedagogiki teatru, którą chcemy rozwijać w SPT jest m.in. sztuka społeczna. Bywa, że wpisujemy ją w projekt jako przykład metodologii pracy, ale i filozofii działania. Bywa, że w całości definiuje nasze przedsięwzięcia.
Tak jest i tym razem. Teatr Społeczny to projekt, w ramach którego zostaną zaprezentowane cztery spektakle – opowieści/ eksperymenty zbudowane z różnych doświadczeń, ale i wyobrażeń oraz różnych zapamiętanych spraw – i tych pozornie trywialnych i tych ważkich dla wielu.

Wydarzenie jest finansowane ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu Teatr Społeczny w Warszawie 2020.

 

fot. Paweł Ogrodzki

 

Grupa LTS powstała z potrzeby tworzenia spektakli narzędziami pedagogiki teatru. Działania grupy są praktycznymi spotkaniami prowadzonymi w duchu pedagogiki teatru oraz działań performatywnych. Więcej o kolektywie tu.

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

ul. Mikołaja Reja 9

(budynek Teatru Ochoty w Warszawie)

Link do MAPY z LUB/LABem