Newsletter

Projekty

Mechanics of Distance  – performans, warsztaty i spacery performatywne 

Mechanics of Distance to performans site-specific, który znalazł się wśród 20 najlepszych spektakli tanecznych wg Aerowaves (Aerowaves Priority Selection in 2020). W czerwcu Mechanics of Distance pojawi się w Warszawie w trzech odsłonach: performans, spacer performatywny i warsztaty z choreografem Máté Mészárosem – twórcą Mechanics of Distance.

 

W centrum zainteresowań choreografa są statyczne i dynamiczne ruchy ciał, ich konstelacje i relacje wobec siebie, rozmieszczenie pasujących i niepasujących do siebie elementów w jednej przestrzeni. Węgierski choreograf Máté Mészáros przekłada abstrakcyjne pojęcia na ruch, pozostawiając widzowi swobodę interpretacji, wytrącając go z utartych ścieżek skojarzeniowych. To pozwala postrzegać ruch ciał w przestrzeni z perspektywy sztuk wizualnych w jego plastycznej, ciągle zmieniającej się formie.

 

Performans Mechanics of Distance to choreografia site-specific na trzech performerów i muzyka, prezentowana w przestrzeni publicznej, salach wystawowych, lobby, ogrodach, skwerach itp. Publiczność dowolnie podąża za wykonawcami, kreując własny sposób odbioru sztuki. Tancerze z trzech różnych środowisk (balet klasyczny, taniec ludowy i taniec współczesny) w towarzystwie muzyka na tyle intensywnie ingerują w swoje przestrzenie osobiste, że widz może odejść od swojej zwyczajowej chęci/potrzeby interpretacji. Ciała poprzez swoją plastyczność, materialność umieszczają taniec w perspektywie sztuk pięknych.

Performens odbędzie się 25 czerwca o g. 19 w Szkole na ul. Emilii Plater 31

Bilety: https://goout.net/pl/bilety/mate-meszaros-mechanics-of-distance/xmln/

Więcej: https://fb.me/e/4IJaGs15Z

Trailer:https://vimeo.com/340704161

 

Spacer performatywny to partycypacyjna wersja spektaklu Mechanics of Distance. Uczestnicy/czki, prowadzonego przez Máté Mészáros spaceru, sami stają się performerkami/ami i mogą współtworzyć dziewięć etapów choreografii Mechanics of Distance. Definiujące spektakl ruchy i konstelacje posłużyły jako inspiracja do ilustracji stworzonych przez artystę wizualnego Balázsa Fischera. Ilustracje i instrukcje do nich można znaleźć w broszurze, wydawanej uczestnikom spaceru. Spacer będzie poprowadzony w dwóch niezależnych turach wg 2 różnych tras. Można wziąć udział w jednym lub w obydwu spacerach.

Spacer performatywny odbędzie się 24.06.2022, I spacer 17.30 / II spacer 19.30

Szkoła, ul. Emilii Plater, 31

Bilety:

I spacer 17.30 https://goout.net/pl/bilety/spacer-performatywny-z-mate-meszaros/omln/

II spacer 19.30 https://goout.net/pl/bilety/spacer-performatywny-z-mate-meszaros/goln/

Więcej: https://fb.me/e/4IJaGs15Z

 

Máté Mészáros poprowadzi również warsztaty tańca współczesnego ze specjalizacją PARTNERING.

Máté opowiada o warsztatach: „To będą trzy godziny treningu technicznego – będziemy skakać, turlać się, robić skłony, nabywać umiejętności, które pomogą tancerzom udoskonalić swój warsztat bez względu na technikę, w której pracują na co dzień. Głównym tematem warsztatów będzie PARTNERING, ale również przejdziemy przez kilka technik optymalizacji ruchu, pomagających czuć własne ciało i poruszać się bez nadmiernego obciążenia, co nie oznacza unikania fizyczności.

Podążamy za mottem Williama Forsythe’a: taniec to kierowany upadek

A przede wszystkim będziemy się świetnie bawić, doświadczając naszego ciała, próbując czegoś, o czym nigdy nie myśleliśmy, że będzie możliwe.”

Warsztaty odbędą się 23 czerwca, godz. 17-20 w Studio42, ul. Twarda 42

Bilety: https://goout.net/pl/bilety/warsztaty-mechanics-of-distance-z-mate-meszaros/anln/

Więcej: https://fb.me/e/4IJaGs15Z

 

Zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach projektu (spacer, performans, warsztaty) w cenie 120 PLN

Bilety: https://goout.net/pl/bilety/mate-meszaros-mechanics-of-distance/xmln/

 

Performans, warsztaty oraz spacery performatywne odbywają się w ramach projektu Perform Europe East Goes to East. Partnerem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.

 

Program Perform Europe ma wspierać ponadnarodową dystrybucję dzieł performatywnych – prezentowanych na żywo bądź z wykorzystaniem technologii cyfrowej – w ramach państw uczestniczących w programie Kreatywna Europa komponent Kultura. Na podstawie osiągnięć fazy pilotażowej ma zostać utworzony stały schemat wsparcia sektora sztuk performatywnych.

Za opracowanie i wdrożenie programu Perform Europe odpowiadają wspierane przez program Kreatywna Europa sieci europejskie: IETM (International Network for Contemporary Performing Arts), European Festivals Association, Circostrada, European Dancehouse Network; oraz specjalizująca się w badaniach i konsultingu organizacja IDEA Consult.

 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków miasta stołecznego Warszawy.

 

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

Emilii Plater 31

(budynek byłego Gimnazjum im. Wojska Polskiego)

Link do MAPY z LUB/LABem