EN
Newsletter

Projekty

Kuracjuszki

KURACJUSZKI Z INTERNO to teatralny projekt artystyczno-badawczy Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Punktem wyjścia jest historia obozu internowania dla kobiet w Gołdapi w roku 1982.

 

W styczniu 1982 roku pierwszy transport kobiet – zaangażowanych działaczek „Solidarności”, aktywistek społecznych – trafił do obozu odosobnienia zorganizowanego w Ośrodku Wczasowym Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji w Gołdapi. Wiezione w tzw. „sukach”, ściśnięte i wychłodzone, bez możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, bez wiedzy o tym, co się z nimi stanie, ani kiedy wrócą do swoich domów, za to w poczuciu upokorzenia, poddane presji i przemocy zarówno fizycznej, jak i symbolicznej odbywały nagłą, nieplanowaną podróż w nieznanym kierunku.

 

Wywłaszczone nie tylko ze swojej publicznej roli, ale też w pewnym sensie ze swoich ciał i tożsamości, z poczucia sprawstwa oraz możliwości decydowania o codzienności, umieszczone zostały w kuriozalnym obozie przypominającym po części sanatorium, po części ogród zoologiczny z okazami egzotycznych zwierząt, w końcu zaś: więzienie polityczne. Przez kolejne tygodnie i miesiące internowane poddawane były swoistej „kuracji”, której niezbędność orzeczona została przez władzę, w opresyjnym, a zarazem protekcjonalnym geście. Nadzór i karcenie – by przywołać kluczowe dla Michela Foucaulta kategorie – miały iść w parze z wyrafinowanymi próbami represjonowania i wychowywania działaczek. Główną strategią stosowaną wobec internowanych było przekierowanie ich uwagi na ekskluzywne wygody, w oparciu o które zostało zorganizowane codzienne życie w Gołdapi, a także redukowanie ich tożsamości do wzorców stereotypowo wiązanych z kobiecością.

 

W pogłębionym procesie twórczym interdyscyplinarny zespół złożony z realizatorek-artystek oraz trzynastu performerem-aktywistek wspólnie bada historię gołdapskiej społeczności i szuka języka reprezentacji, adekwatnego do opowiedzenia o swoim spotkaniu z tą historią.

 

W toku wspólnych dyskusji, improwizacji, kwerendy, prac dramaturgicznych a także spotkania z byłymi internowanymi przygotowują czytanie/działanie performatywne, w którym przedstawią swoją opowieść o oporze, aktywizmie, tworzeniu społeczności, walce.

 

➡ 12 i 13 grudnia zaprosimy do Teatru Powszechnego na niezwykle doświadczenie na styku sztuki i aktywizmu, inspirowane jedną z najbardziej nieoczywistych historii polskiej opozycji.

 
TWÓRCY:
Reżyseria i dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna i Dorota Ogrodzka

Ruch: Justyna Wielgus

Strona wizualna i scenografia: Jaśmina Wójcik

Muzyka: Magdalena Sowul

Materiały reporterski/blog: Dorota Borodaj

Przygotowanie do prowadzenia wywiadów: Justyna Dąbrowska

Fotosy: Alicja Szulc

Produkcja: Tomasz Jagusztyn-Krynicki, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
 
WYSTĘPUJĄ:

Alicja Brudło, Katarzyna Cyglar, Iga Dzięgielewska, Izabella Gawęcka, Katarzyna Gawkowska-Marciniak, Paulina Jędrzejewska, Iwona Konecka, Grażyna Kopeć, Katarzyna Lis, Hanna Nowicka, Barbara Poniatowska, Anna Sadowska, Helena Urbańska

 
www.kuracjuszki.pl
 
_ _ _
Projekt finansuje m.st. Warszawa

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Racławicka 103/1

02-634 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

LUB/LAB

Lubelska 30/32

( IV klatka, II piętro, domofon: 1)

Link do MAPY z LUB/LABem