Newsletter

Projekty

Festiwal Performatywny Nurkowie i Astronautki

Jak przeżywać codzienność? Co czeka naszą planetę, nasz świat, nasze miasta, sąsiedztwa, podwórka, nasze szkoły, miejsca pracy, nasze konta w banku, nasze zdrowie? Czy sztuka jest potrzebna, a jeśli tak to do czego może się przydać?

 

W ramach Festiwalu (czerwiec – październik) odbyły  się dwa cykle tematyczne – Nurkowie i Astronautki, które były zaproszeniem do działań twórczych dookoła dwóch motywów – teraźniejszości i przyszłości.

 

Wielkim wyzwaniem jest teraźniejszość i jej nieoczekiwany kształt. Przeżywamy ją w kontekście pandemii na różne, często bardzo odmienne sposoby. Z drugiej strony pociągają nas wizje przyszłości, bo można na nią spojrzeć jak na wielką niepewność, ale i wielką szansę, pole do zagospodarowania, nowy kontynent czekający na odkrycie przez naszą wyobraźnię. To co stare   i znane wyczerpuje się, trzeba – czy tego chcemy czy nie – wymyślać nowe.

 

 

Festiwal kierujemy do osób wywodzących się zarówno ze środowiska teatru: do artystów, twórczyń, pedagogów teatru, aktorek, reżyserek, praktyków innych dziedzin sztuki, jak i do amatorów i amatorek, do całej społeczności małych i dużych miejscowości w Polsce. 

 

Chcemy zanurzyć się w głąb teraźniejszości, co oznacza dla nas również nurkowanie do wnętrza siebie samej/ samego, uważne spotkanie z innymi. Wierzymy, że teatralne działanie może stać się NURKOWANIEM, które pozwala na odkrywanie głębi codziennego doświadczenia, w całym, często niełatwym i nieoczywistym jego spektrum. Chcemy również zabrać Was w kosmiczny lot w kierunku przyszłości, uczynić z naszych pomysłów i form działania miejsce fantazjowania o tym, jak mógłby wyglądać świat w alternatywnym kształcie, jakim chcielibyśmy go widzieć. Staniemy się ASTRONAUTKAMI podróżującymi w kierunku nowych galaktyk.

 

 

W ramach nurtu NURKOWIE zaprosiliśmy m.in. na warsztaty BUTLA Z TLENEM, wspólnego oglądania spektakli udostępnione przez najważniejsze polskie sceny, a potem rozmawiania o nich podczas Dyskusyjnego Klubu Spektaklowego – W POSZUKIWANIE RAFY KORALOWEJ – czyli tego, co rzadkie, ukryte, a w istocie zachwycające i inspirujące we współczesnym teatrze.  ZorganizowaliśĶy WSPÓLNE ZANURZENIE w ramach kręgów wsparcia i inspiracji dedykowanych artystkom, twórcom, aktywistom, osobom na codzień pracującym z innymi ludźmi.

 

W ramach nurtu ASTRONAUTKI zaprosiliśmy Uczestników do udziału w czterech cyklach. Razem z inspirującymi twórcami i twórczyniami, dla których środowisko wirtualne i technologie są najważniejszym polem pracy zabieraliśmy Uczestników na INNE PLANETY. Stworzyliśmy masterclassy narzędziowe, by zainspirować osoby pracujące ze społecznościami do nowych form działania. W trakcie WYPRAW NA KSIĘŻYC rozmawialiśmy, jako pedagodzy teatru, z ekspertami i ekspertkami z różnych dziedzin o możliwych rozwiązaniach dla konkretnych systemów i obszarów życia społecznego: edukacji, środowiska naturalnego, dla sztuki, dla nauki. Osoby zainteresowane pracą audio i poszukiwaniem miały możliwość tworzenia opowieści za pomocą dźwięku w cyklu SONDA KOSMICZNA. 

 

Dofinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura w sieci”

 

Dokładny harmonogram wydarzeń w zakładce FESTIWAL.

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

Emilii Plater 31

(budynek byłego Gimnazjum im. Wojska Polskiego)

Link do MAPY z LUB/LABem