Newsletter

Projekty

Empatia

 

reż. Dorota Ogrodzka 

 

fot. Paweł Ogrodzki

 

 

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru (grupa Laboratorium Teatralno-Społeczne)

 

premiera – grudzień 2016 r.

 

W 2006 roku Barack Obama wygłasza słynne przemówienie, w którym zachęca swoich współobywateli do ćwiczenia się w empatii. Jego motywujący, jasny głos sprawia, że przemowa brzmi jak orędzie nadziei. Wszyscy możemy być lepsi. Wszyscy możemy przyczyniać się do budowania wspólnoty ludzkiej ponad podziałami, bardziej skonsolidowanego i solidarnego społeczeństwa – zachęca amerykański prezydent. Laboratorium Teatralno-Społeczne podchwytuje ów profetyczny ton i postanawia otworzyć Międzynarodowy Instytut Empatii, w którym oferuje „małe ćwiczenia” – najlepszy sposób, by w codzienności trenować u siebie pożądane nawyki współczucia, otwartości i akceptacji. Jednak w toku ćwiczeń okazuje się, że ta radosna nowina empatycznej ewangelii ma swoje ciemne strony, ma także swoje granice. Wspólnie z widzami tropimy więc nieoczywistości empatycznych postaw balansując pomiędzy ironią a nadzieją, kpiną a ekstazą wspólnotowego doświadczenia.

 

Empatia to spektakl, który zawiera w sobie wielką nadzieję i zarazem wielkie rozczarowanie. Próbując wczuć się w sytuację tych, których uznajemy za najbardziej „dziwnych”, „innych”, „dalekich nam” odkrywamy, jak bardzo czuli i łagodni potrafimy być, a zarazem, w tym samym niemal momencie jak bardzo nie chce nam się, nie umiemy i po prostu nie jesteśmy w stanie spojrzeć na świat oczami kogoś, kto wyznaje inne wartości lub żyje w odmienny sposób. Spektakl składa się z historii-paradoksów, ułożonych w dramaturgiczną całość przez zespół. To opowieści w których my sami natykaliśmy się na granice własnej empatii i dobra. Kontekstem spektaklu jest szereg publicznych zdarzeń i konfliktów: napięcia na tle kryzysu uchodźczego, polityczna polaryzacja kraju, ataki na teatry publiczne ale też osobiste, egzystencjalne sytuacje poszczególnych członków zespołu.

 

Reżyseria: Dorota Ogrodzka

Zespół: Ewa Doan, Iga Dzęgielewska, Yuliya Dzichkouskaya, Jakub Drzastwa, Radosław Kaliski, Tomasz J.Krynicki, Hanka Nowicka, Dorota Ogrodzka, Katarzyna Pawlak, Karolina Pluta, Małgorzata Skoczelas, Sebastian Świąder.

Muzyka: Sebastian Świąder, Kuba Drzastwa

Przestrzeń: Kuba Drzastwa

 

fot. Paweł Ogrodzki

Grupa LTS powstała z potrzeby tworzenia spektakli narzędziami pedagogiki teatru. Działania grupy są praktycznymi spotkaniami prowadzonymi w duchu pedagogiki teatru oraz działań performatywnych. Więcej o kolektywie tu.

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

ul. Mikołaja Reja 9

(budynek Teatru Ochoty w Warszawie)

Link do MAPY z LUB/LABem