Newsletter

Wydarzenia

Teatranki. Nasze wybory

2018-11-18

Teatranki to warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat i ich opiekunów, podczas których dzieci i dorośli współpracują, stając się dla siebie wzajemnie przewodnikami i doświadczają teatru poprzez różnorodne działania twórcze.
 

Na warsztatach uruchamiamy ciało, głos i wyobraźnię. Bawimy się prostymi, naturalnymi materiałami, z których często tworzymy instalacje, obiekty artystyczne. Działamy indywidualnie, w parach, w grupach. Przełamujemy schematy myślenia i tworzenia.
 

Teatranki są przestrzenią wymiany doświadczeń i punktów widzenia, zdobywania nowych doświadczeń artystycznych i społecznych, przełamywania barier, stwarzają możliwość poznania siebie i innych, podjecia nowej roli i sprawdzenia się w niej, rozwijają twórczą
wyobraźnię i wrażliwość oraz wzmacniają sprawczość uczestników, stawiając na partnerskie relacje dzieci i dorosłych.
 

Mali i duzi warsztatowicze twórczo poruszają na Teatrankach rozmaite tematy: czasami podążamy szlakami dziecięcej wyobraźni, innym razem zastanawiamy się nad znaczeniami i dekonstruujemy kluczowe pojęcia teatralne takie jak: aktor, scena, dramaturgia, czy performans, niekiedy też proponujemy cykle spotkań inspirowane aktualnościami współczesnego świata. Szukamy nietypowych sposobów rozmowy na poważne tematy poprzez świetną zabawę z drugim człowiekiem i z przedmiotem.
 

Tym razem zapraszamy Was na Teatranki. Nasze wybory – cykl warsztatów zachęcających do odważnego myślenia o otaczającym nas świecie.
 

A co, gdyby w kolejnych wyborach wystartował nasz rodzinny komitet teatrankowy? Jak wyglądałby nasz program? Co chcielibyśmy zmienić i jak urządzić otaczającą nas rzeczywistość? Czy te same rzeczy byłbyby dla nas ważne? Czy nasze postulaty przypominałyby hasła polityków, czy skonstruowalibyśmy zupełnie inny przekaz? Na każdym warsztacie zajmiemy się innym obszarem tematycznym, tak, by w finale cyklu zaprezentować pełny program teatrankowego komitetu wyborczego.
 
18 listopada, godz. 11:00-12:30
ŚRODOWISKO

Troszcząc się o swoje najbliższe środowisko, wpływamy na świat. Ale jak to? Na warsztatach pomyślimy nad mikro i makro skalą naszych codziennych wyborów oraz spróbujemy na wiele twórczych sposobów zagospodarować przestrzeń – rozbierzemy na czynniki pierwsze nasze środowisko i ułożymy je na nowo tak, aby działało jak najlepiej dla wszystkich jego użytkowników, najlepsze środowisko.
 
prowadzenie: Wiktoria Rutkowska i Iga Dzięgielewska
 
25 listopada, godz. 11:00-12:30
EKONOMIA

Pieniądze. Każdy o nich wie, każdy ich używa, ale kto właściwie zastanawiał się kiedyś nad ich wartością? Kto bawił się w przeliczanie działań na pieniądze, czasu na pieniądze, lenistwa na pieniądze, zabawy na pieniądze itd.? I czy pieniądze to jedyny sposób płacenia? Za jakie rzeczy nie dostajemy pieniędzy? Gdybyśmy nie płacili pieniędzmi to czym, jaka byłaby nasza waluta? O oszczędzaniu też pewnie wszyscy już słyszeli. Jakie są zatem najlepsze sposoby oszczędzania pieniędzy i po co to robić? A gdybyśmy mieli ich dużo i mogli zainwestować w przyszłość to z pewnością zainwestowalibyśmy w … ?
 
prowadzenie: Dominika Szulc i Joanna Krukowska
 
2 grudnia, godz. 11:00-12:30
EDUKACJA

Uczymy się czegoś niemal na każdym kroku. Nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Uczymy się, ale uczymy też i innych. W tym przypadku także nie zawsze świadomie. Wszystko to sprawia, że edukacja jest jednym z najważniejszych obszarów, nad którym powinien się zastanowić teatrankowy komitet. W działaniu i w zabawie oczywiście! Jakiej edukacji chcemy, o jakiej marzymy? W jaki system ją ubrać? W domu? W szkole? Na podwórku? Czy przestrzeń ma znaczenie? Jaki powinien być nauczyciel, a jaki uczeń? Poeksperymentujemy! I kto wie, może wymyślimy zupełnie nowy system edukacji…
 
prowadzenie: Iga Dzięgielewska i Dominika Szulc
 
9 grudnia, godz. 11:00-12:30
KULTURA

Każdy komitet wyborczy powinien opracować kilka postulatów dotyczących kultury. Jednak, by móc to zrobić, potrzebujemy doprecyzować, co właściwie rozumiemy pod tym szerokim pojęciem? Czym kultura jest, a czym nie jest? Czy jest jedna, czy jest ich wiele? Gdzie się zaczyna, a gdzie kończy? Być może, odpowiadając na tak fundamentalne pytania, będziemy w stanie przygotować nasz projekt kultury wymarzonej i rozwiązania, które zaspokoją wszystkie potrzeby? Właśnie… Ale czy to w ogóle jest możliwe? dla nas jest to zaproponujemy jakieś punkty do programu naszej partii.
 
prowadzenie: Paulina Andruczyk i Wiktoria Rutkowska
 
16 grudnia, godz. 11:00-12:30
PRAWO

Czy zdarza się Wam zastanawiać nad tym, jakie prawa kierują naszym życiem? Jeśli nie – zrobimy to razem na ostatnich Teatrankach. Działania twórcze napędzane będą pytaniami, takimi jak: które prawo jest najważniejsze i gdzie w tym zbiorze plasuje się Konstytucja? Prawo daje nam wolność, czy może ogranicza? Prawa dzieci vs. prawa rodziców; Co się rządzi prawem narzuconym a co własnym? I czy można się obejść bez prawa? Jak wyglądałby świat bez prawa? Jakią formę ubierze prawo przygotowane przez teatrankowy komitet wyborczy? Czy istnieją inne sposoby na „spisanie” prawa?
 
prowadzenie: Paulina Andruczyk i Małgorzata Skoczelas
 
。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。

➜ Bilety: dobrowolna cegiełka na rozwój LUB/LABu
➜ Rezerwacje: pedagodzyteatru@gmail.com
➜ Miejsce: LUB/LAB | ul. Lubelska 30/32, II piętro
➜ Termin: niedziele od 18.11 do 16.12 w godzinach 11:00-12:30
➜ Prowadzenie – Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。。

 

 

_ _ _
Wydarzenie jest finansowane ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu „Centrum działań kulturalno-społecznych Lubelska 30/32 (L 30/32)”

Partnerzy:

Mecenat:

Współpraca:

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Argentyńska 5a/10,

03-952 Warszawa

tel. 669 254 225

pedagodzyteatru@gmail.com

 

NIP 521 358 2589

numer KRS  0000355169

regon  142611162

konto  BZ BWK S.A

98 1090 1694 0000 0001 1493 6705

SIEDZIBA SPT:

Emilii Plater 31

(budynek byłego Gimnazjum im. Wojska Polskiego)

Link do MAPY z LUB/LABem