Teatr Społeczny. Kuracjuszki/Spis kobiet – Laboratorium pamięci
“Robimy teatr społeczny, a to znaczy, że interesuje nas proces, w którym wytwarzają się międzyludzkie światy.
Interesują nas publiczne atrybuty i rejestry postrzegania. Wśród nich, szczególnie pamięć i wyobraźnia.”
W ramach projektu TEATR SPOŁECZNY zapraszamy na drugi cykle warsztatów online, bazujący na tematach i obszarach poruszanych w spektaklach „Kuracjuszki” i „Spis kobiet”.
Warsztaty kierowane są do osób 16+ i są bezpłatne.
Chęć udziału w warsztatach można zgłaszać za pomocą formularza https://docs.google.com/forms/d/1X1Ap5l3lRCMReW2oWN7KPktLQF3_-cc3qVMNU6OvSdk/edit
Warsztaty/Kuracjuszki/Spis kobiet – Laboratorium pamięci
9.05, godz. 11.00
Teatr jako metoda przetrwania.
Życie z miesiąca na miesiąc, złoty strzał nowego zlecenia, lot z jednego do drugiego miejsca, bo “ktoś cię polecił”? A może opasła kolekcja umów o dzieło z absurdalnymi zakresami pracy? Temat przetrwania artysty, nie pojawił się wraz z pandemią. Dziś, w okresie pandemii survival codziennego życia artysty, jest bardziej wyraźny i stał się prawdziwym wyzwaniem.
Zapraszamy do podzielenia się historiami związanymi z pracą na tzw. śmieciówkach. Podczas warsztatów wykorzystamy metody pracy nad spektaklem “Spis kobiet”, czyli włączanie własnej perspektywy do budowania narracji scenicznej.
Warsztaty pedagogiczno-teatralne kierowane są do osób pracujących na “śmieciówkach” i samozatrudnieniu. Poprzez twórcze przetworzenie własnej sytuacji i uruchomienie brechtowskiego śmiechu, stworzymy wspólnie dramaturgię pandemicznego prekariatu.
Prowadzenie: Anna Maria Sadowska, Alicja Brudło
Czas trwania ok. 2 h
14.05, godz. 20.00
Muzykuracja
performance muzyczny Magdaleny Sowul, autorki muzyki do spektaklu “Kuracjuszki”
Muzyczna pocztówka z miejsca żeńskiego odosobnienia – obozu internowania dla kobiet w ośrodku wczasowym w Gołdapi. Występują: bunt, opór, aktywizm. Nocne wędrówki korytarzami, drobne hałasy i szelesty, nuda. Oraz: niepokój, bezsenność, osaczenie. Performance muzyczny przygotowany w oparciu o muzykę i teksty ze spektaklu „Kuracjuszki z Interno” w reżyserii Doroty Ogrodzkiej i Justyny Lipko-Koniecznej.
Wykonanie: Magdalena Sowul
Czas trwania ok. 1,5 h
16.05, godz. 11.00
Dlaczego artyści wyginą ostatni?
Dlaczego przetrwasz, artysto? Czy fake news uratuje świat? Co czeka nas w przyszłości? Zapraszamy na warsztaty dokumentalno-futurologiczne odsłaniające metody wykorzystane do przygotowania spektaklu “Spis kobiet”, które dziś mogą uratować nam dupy. Będziemy zbierać dane i wróżyć z fusów.
Przed warsztatami proszę zastanów się, które Twoje nawyki związane z pracą w branży artystycznej i kulturalnej osłabiły się, a które wzmocniły w obliczu ograniczeń związanych z pandemią.
Prowadzenie: Izabella Gawęcka, Iwona Konecka
Czas trwania ok. 2 h
21.05, godz. 18.00
Dramaturgie niepewności
Rzeczywistość nagle się zmieniła i nie wiadomo co z tego wyniknie. Jak długo to może trwać? Kiedy to się skończy? Będzie lepiej, będzie gorzej, będzie inaczej? Nikt nic nie wie, nikt nie powie niczego na 100%. Ktoś coś słyszał, gdzieś mówili, podobno, być może, nie wiadomo…
Czym jest niepewność, co się z nią wiąże i jak na nas wpływa sprawdzimy inspirując się scenariuszem spektaklu Kuracjuszki.
prowadzenie: Dorota Ogrodzka i Karolina Pluta
Czas trwania ok. 2 h
28.05, godz. 18.00
W opór
Warsztaty mają na celu poszerzenie perspektywy na rzeczywistość. Poszerzanie zaczniemy od nas, żeby ustalić jakie są nasze myśli, przekonania i pragnienia. Będziemy pracować z wyobraźnią i intuicją. Będziemy się zastanawiać co jest dla nas najważniejsze – tu i teraz. Potem zajmiemy się tym jak dbać, zabiegać, walczyć o ważne dla nas sprawy. I jak sobie radzić z konfliktem wartości. I jak zachować umiar i równowagę w byciu sobą. I na koniec, jak to się ma do doświadczeń kobiet internowanych w Gołdapi.
prowadzenie: Paulina Jędrzejewska
Czas trwania ok. 2 h
fot. Piotr Nykowski